2024 Golden Tiger Reunion

Registration is Now Closed

The Clemson University Golden Tiger Reunion will be held June 13-14, 2024 at the Madren Conference Center on Clemson University’s campus. We will be celebrating with a variety of events, tours and celebrations along with your classmates. Make your plans to join us!

WHAT IS THE GOLDEN TIGER REUNION?

The Golden Tiger Reunion is an annual celebration for all alumni who have previously been inducted into the Golden Tiger Society as well as a celebration of the 50th reunion class. During the celebration, Golden Tigers reunite with their former classmates and a series of speakers, events and tours, culminating in the Class Party on Friday evening.

2024 Golden Tiger Reunion Schedule of Events

Below you will find the schedule of events for reunion. As specific tours, activities and programming are confirmed, details will be updated.

Reunion Check-in Open from Noon – 4:00 pm

Time of Event Type of Event Event Location Description
Noon Registration Opens  Madren Center Reunion attendees will check-in at the registration desk to receive name tag and reunion packet.
Noon – 2:00 pm Lunch Break Lunch On Your Own Lunch Break “Lunch on your Own” *Lunch & transportation not included in registration*
Time on your own to rest/refresh, enjoy Clemson, downtown and campus.

 

2:00 pm Tours and Activities TBD Tours & Activities for all reunion guests.  Click here to view times and details.

  • Cemetery Preservation Project Tour
  • Planetarium Show
  • Athletics Facilities – Women’s Lacrosse & Gymnastics
  • Scroll of Honor & Memorial Park
  • Cooper Library’s Best Kept Secrets
  • Historic Hanover House Tour
  • New Alumni & Visitor’s Center
4:00 – 5:00 pm Refresh and Relax Break

Refresh and Relax Break

5:00 – 6:00 pm Hospitality area open Madren Center Bellsouth Lobby

Mix and mingle with your classmates.
Beer and wine bar available.
Attire: Casual dress

6:00 – until pm Welcome Reception Madren Center Ballroom Enjoy an evening gathering with your classmates celebrating the student organizations and activities that you participated in while you were a student. Heavy hors d’oeuvres. Entertainment includes DJ and dancing to the hits of the 60’s and 70’s. $55 per person.
Attire: Casual Dress. Madren Center Ball Room

Check Out Who is Already Registered:

Class Year

Name

Major

Student Activities

1950 B.K. Sutton Textile Management Blue Key, Scabbard & Blade, Phi Psi, Senior Platoon
1950 Julius Thigpen Dairy Science
1951 John Frierson Horticulture
1951 Skeet Vaughan Mechanical Engineering
1953 Lew Odom Vocational Ag ROTC, Block C, Distinguished Military Student, Canterbury Club
1953 Tom Skelton Entomology
1954 Carl Bishop Chemistry Freshman Platoon, Pershing Rifles, Senior Platoon
1954 Carl Brabham Textile Management Pershing Rifles, Senior Platoon, Company Commander, Scabbard and Blade, Student Council
1954 Jim McCarter Mechanical Engineering
1954 John Sell Textile Manufacturing
1954 Emory Washington Mechanical Engineering The Tiger staff
1954 Spence Wise Textile Engineering 4th Battalion Adjutant
1955 George Bennett A&S Blue Key, Tiger Brotherhood, CDA, Sigma Nu
1957 Ben Cook Dairy/Agriculture Dairy Organization
1957 John Duffie Math Blue Key, Tiger Brotherhood, Scabbard & Blade, Pershing Rifles, Cheerleader
1957 Johnny Hefner Textile Engineering ROTC, Society of Automotive Engineers
1957 David Rozendale Civil Engineering
1957 Don Still Agriculture Education 4 H, FFA
1958 John Beason Dairy Cross country, Alpha Zeta
1958 Joe Blanford Ceramic Engineering ROTC, Blue Key, Tiger Brotherhood, Attorney for Sr Council, Director first Tigerama
1958 John Braid Mechanical Engineering Blue Key, Tiger Brotherhood, Scabbard and Blade, Arnold Air Society, YMCA, Senior Council, Student Christian Association, Pershing Rifles
1958 Henry (Hank) Cooper Mechanical Engineering AFROTC, Tau Beta Pi, Phi Kappa Pi, Blue Key, Tiger Brotherhood, Pershing Rifles, ASME
1958 Michael Gleaton Numeral Society, ROTC, Track Team, NTMS Textile Engineering
1958 Richard Priester Chemical Engineering
1958 George Rucker Mechanical Engineering
1958 George Sweet Electrical & Computer Engineering
1958 Terry Thurston Textiles
1959 Bill Austin Mechanical Engineering ASME, Glee Club, Wesley Foundation, YMCA, Football
1959 Fred Brandt Architecture AIChE and ACS
1959 Bob Cureton English/Economics YMCA Cabinet, ROTC
1959 Larry “Nat” Gantt Ind. Met. VP Senior Council
1959 Garland Gravely Forestry
1959 Lew Jordan Education
1959 Rufus Sherard Agriculture Economics ROTC, Tiger Brotherhood, President Ag Econ Club, Senior Council
1959 Duffie Stone Agriculture Education
1959 Bob Williamson Arnold Air Society, Gamma Sigma Delta, Alpha Zeta Agriculture Engineering
1960 Don Fowler Pre-med Tiger Brotherhood
1960 Bob Jones
1960 Richard Shick Applied Math Tiger
1960 Al Sloan Ceramic Engineering
1960 Joe Whiteaker Electrical Engineering
1961 Tom Fincher Education The Tiger, Vet Club, ROTC
1961 Elizabeth Booker Knight
1964 Hamp Bruner Pre-vet Biology Club
1964 Malloy Evans Industrial Management CDA, DKA
1964 Doug Smith Tau Beta Pi, ASME, Jungaleers Mechanical Engineering
1964 Lynn Westmoreland Smith Student Government Zoology
1965 Haze Elliott Civil Engineering ASCE, Gorilla, ROTC
1965 Art Phillips Forestry Dixie Sky Divers, Forestry Club
1965 Jeff Raines Mechanical Engineering
1966 Ed Pool Industrial Management Block C, Tiger Brotherhood, ROTC, Track Team
1966 Ned Schlaefer Industrial Management Mu Beta Psi
1967 Martha Jean Robin Mechanical Engineering ASME
1968 John Baker Animal & Veterinary Sciences
1968 Joe Malcom Agricultural Economics
1968 Larry Noble Physics The Society of American Military Engineers
1969 Jerry Cox Electrical Engineering
1969 Bob Dulin Civil Engineering Pershing Rifles, ASCE
1969 Van Jones Civil Engineering ROTC Counter gorilla
1969 Ansel Miller Forestry
1969 Sharon Brown Miller Plant Pathology
1969 John Porcher Forestry Pershing Rifles
1969 Dayne Smith Industrial Management Pershing Rifles
1969 Gary Ziegler Civil Engineering ROTC
1970 Allen Hodges Administrative Management Tiger staff, Alpha Phi Omega
1970 Wayne Osef History AFUT, Young Republicans
1971 Marion Carter
1971 Ben Dawkins Mechanical Engineering ASME
1971 Brenda Spearman Dawkins Elementary Education Chi Omega
1971 Woody Grantham Pre-Med
1971 Bob Parker Secondary Education – History Study Hall
1971 Ed Presnell Economics
1971 Howard Schulz Industrial Management Block C Club
1971 Baron Shuler Electrical & Computer Engineering WSBF engineering staff, TAPS photographer, Pershing Rifles, Student attorney and Judge, Army and Air Force ROTC,
1971 Jim Wiley
1972 Steve Epps Mathematics PKD, KA, Blue Key, Student Government, Phi Kappa Phi
1972 Dean Feaster Chemical Engineering Sigma Nu
AICHE
1972 Sam Hazel Pre-Med ROTC,  Sigma Nu
1972 Howard Holl Pre-Med Sigma Nu, Honors Fraternity
1972 Ron Kinney Zoology Student Fire Dept.
1972 Jack Mansmann Psychology Soccer Team – 68, 69 70 71
Phi Delta Theta Fraternity
1972 Brent Moore Mechanical Engineering ROTC, Chairman of ASME, President of PHI ETA SIGMA
1972 Ed Norris Administrative Management
1972 Rudy Powell Chemical Engineering
1972 Eddie Rodelsperger Agricultural Education
1972 Robert Sink Administrative Management Freshman basketball team
Football scholarship 1968 – 1972
1973 Linda Finley Nursing
1973 Jane Greenawalt
1973 Hal Langford Industrial Management SEA, Sigma Phi Epsilon, Student Government (Treasurer)
1973 Beth DeLoache Mansmann Zoology Delta Delta Delta
1973 Louise Leslie Munro Botony Gamma Sigma Sigma
1973 Hank Owen Political Science Tiger Band
1973 Kay Westmoreland Owen Secondary Education Chorus,
Student Government
1973 Teri Thomason Parker English
1973 Bob Parris Agricultural Economics Alpha Gamma Rho, Alpha Zeta, Ag Economics Club, Ag-Bio Council
1973 Sandy Charles Sarjeant Secondary Education WSBF (Radio Station), Baptist Student Union, Clemson Players, University Chorus, Girls Chorus, Psi Mu Psi
1973 Wally Storey
1973 Nancy Williams Secondary Education/Sociology TAPS, Order of Athena
1977 Dennis Bull
1981 Debbie Fuller Powell Elementary Education

Hotels in Clemson

There are various lodging opportunities in the Clemson community where you can choose to stay during reunion. Venues can book up quickly so it is advised that you make a reservation several months in advance. Be sure to mention you will be attending the Golden Tiger Reunion when making your reservation.

Hotel

Phone

Website

The Abernathy 864-654-5299 theabernathy.com
Comfort Inn and Suites 864-653-3600 Comfort Inn and Suites
Courtyard by Marriott 864-654-8833 Courtyard Clemson
Days Inn 864-653-4411 Days Inn Clemson
Hampton Inn 864-653-7744 Hampton Inn Clemson
Holiday Inn Express 864-654-9410 Holiday Inn Express Clemson
Inn at Clemson 864-653-6000 innatclemson.com
Inn at Patrick Square 864-643-0600 innatpatricksquare.com
James F. Martin Inn – Host Hotel 864-654-9020 stayatclemson.com
Lakeside Lodge 864-722-2207 lakesidelodgeclemson.com